Warszawa to jedno z najszybciej rozwijających się miast w Europie. Co roku w stolicy Polski wyrastają imponujące, sięgające kilkudziesięciu pięter, biurowce, prestiżowe apartamentowce mieszkaniowe inwestorów i najemców, a symbolem rozwijającej się infrastruktury jest rosnąca II linia metra.

Warszawa to nie tylko rozmach w nieruchomościach. To także duże, kosmopolityczne miasto, w którym nie da się nudzić. Wielu Polaków wciąż kojarzy stolicę z betonową dżunglą. Trochę niesłusznie. Poza wysłużonym Dworcem Centralnym i betonowym placem Defilad Warszawa to wciąż jedna z najbardziej zielonych stolic Europy.

Historia stolicy

Warszawa ma fascynującą i niezwykle burzliwą historię. Tę historię można dzisiaj doświadczać niemal na każdym jej kroku. Miasto powstało około 1300 roku i zostało założone przez grupę kupców. Do dzisiaj Warszawa ma charakter biznesowy, panoramę stolicy wyróżniają komercyjne wysokościowce jak Warsaw Financial Center, Warsaw Spire czy imponujący Warsaw Unit.

W maju 1600 roku ówczesny król polski Zygmunt III Waza przeniósł swój dwór z Krakowa do Warszawy. Nie jest oficjalne jasne jakie były powody króla. Wielu do dzisiaj uważa, że pochodzący ze szwedzkiej dynastii władca chciał po prostu być bliżej swojej ojczyzny…

Polityczny i gospodarczy rozkwit Warszawy został brutalnie przerwany przez wybuch II wojny światowej. W wyniku działań wojennych, a w szczególności akcji odwetowej po dramatycznym powstaniu w roku 1944, znaczna większość nowoczesnej stolicy została zrównana z ziemią.

Wiele z tych niezwykłych momentów historii miasta stanowi dzisiaj o jego niezwykłości. Zapraszam na przegląd pięciu najciekawszych aktywności, które można robić w Warszawie.

Najciekawsze pomysły na aktywności w Warszawie

  1. Poznaj miasto na rowerze. Zarówno turyści jak i mieszkańcy stolicy doceniają to, że w Warszawie znajdziemy mnóstwo ścieżek rowerowych. Blogerzy polecają wiele różnych tras, ale na początek najlepiej skorzystać ze ścieżki, która biegnie wzdłuż I linii metra na południe, aż do lasu Kabackiego.
  2. Degustuj polską wódkę. Warszawa znana jest z tego, że łączy tradycję i nowoczesność. W Koneserze, nowoczesnym kompleksie typu mixed-use, warto odwiedzić Muzeum Polskiej Wódki, gdzie zachowane są historyczne narzędzia do produkcji tego trunku, a także możliwość degustacji wódki wysokiej jakości.
  3. Poczuj adrenalinę. Jedną z najciekawszych atrakcji, która powoli wchodzi do polski są tunele powietrzne. W podwarszawskich Morach znajdziemy jeden z najnowocześniejszych flyspotów, czyli miejsc rozrywki, gdzie dosłownie oderwiemy się od ziemi - oczywiście w asyście przeszkolonego personelu.
  4. Zabierz bezdomne psiaki na spacer. Wielkomiejski styl życia to nie tylko restauracje i rozrywki. Coraz częściej spotykamy się z udogodnieniami dla posiadaczy zwierząt w parkach czy inwestycjach mieszkaniowych. Ci, którzy nie chcą lub nie mogą adoptować psa na stałe nie muszą jednak tracić kontaktu ze zwierzętami. Schronisko na Paluchu zaprasza do wspólnych spacerów ze swoimi podopiecznymi.
  5. Doświadcz historii. Stolica łączy bogatą i burzliwą historię z możliwościami współczesności. Muzeum Powstania Warszawskiego to jedno z najbardziej nowoczesnych obiektów tego typu, powstałe w gigantycznej hali i wyposażone w niezwykłe ekspozycje. To jedno z najbardziej multimedialnych muzeów oferujących niezapomniane doświadczenia.

Inne pomysły na Warszawę

Warszawa to nie tylko zorganizowana rozrywka. To też świetne miejsce na tzw. city break, czyli spontaniczny, krótki wypad. W stolicy znajdziemy mnóstwo świetny restauracji czy klimatycznych knajpek, parków i zieleńców, kilometry niezwykle ciekawych bulwarów czy najróżniejszych stylów architektonicznych.

Warto po prostu wyskoczyć na miasto bez uprzedniego planowania i dać się ponieść stolicy. Ci, którzy chcą trzymać rękę na pulsie też mogą być spokojni. W Warszawie znajduje się obecnie kilkadziesiąt hotspotów z darmowym Wi-Fi, więc zawsze sprawdzić media społecznościowe, pocztę czy rynek forex.

16 Sep 2021